ISO-nauka fotografowania

15 marca 2016

Wiele z was chciałby robić ładniejsze zdjęcia swoim dzieciom, ale kompletnie nie wie jak się za to zabrać. Często do albumu trafiają bardzo przypadkowe rozmazane zdjęcia. Mimo wszystko jesteś dumna, że udało Ci się uchwycić Twoje ruchliwe dziecko. Twoja duma trwa tylko kilka sekund, bo po raz kolejny naciskasz spust migawki zapełniając całą kartę. Zrzucasz zdjęcia na kompa, szybki przegląd i … no cóż zdjęcia nie robią efektu wow. Oczywiście zwalasz winę na aparat, bo gdybys miała lepszy to zrobiłabyś dużo ładniejsze fotki. Twoje myśli biegną w stronę pięknej czarnej lustrzanki. Oczyma wyobraźni widzisz siebie za aparatem i te piękne zdjęcia jakie nim zrobisz.

A może już jesteś szczęśliwą posiadaczką lustrzanki, ale aparat kompletnie z Tobą nie współpracuje. I jest jakiś taki dziwny? Trzeba było się posłuchać sprzedawcy i kupić ten droższy!

Polub, każdy Twój lajk to dla mnie niezwykła nagroda.

Jeśli przez Twoją głowę przechodzą właśnie takie myśli to ten cykl jest stworzony specjalnie dla Ciebie. Wspólnie będziemy odkrywać tajniki fotografii, a Twój aparat zacznie Cię słuchać, bo ty zaczniesz mówić w jego języku. Nie musisz posiadać drogiego aparatu aby robić ładne zdjęcia, bo dobry kucharz nie posiada drogich garnków aby wyczarować pyszne danie. Także, nie przejmuj się Twój aparat też potrafi zrobić ładne zdjęcia. A najważniejsza zasada to robić świadome zdjęcia. Tak to moje ulubione słowo, które będzie pojawiało się bardzo często. To zaczynamy?
Na początek warto wyjąć z pudełka instrukcję obsługi. Zrobiłaś to? No! Jestem pod wrażeniem! Niestety większość ludzi nie czyta instrukcji.
Ty też nie miałaś kiedy jej przeczytać?! Rozumiem. No tak, nie mówiłam o Tobie. Ty masz dzieci, jesteś zabiegana, a instrukcja obsługi jest dla tych co mają czas.
Skoro kwestie organizacyjne mamy już za sobą chętnie pomogę Ci przebrnąć w labiryncie skomplikowanych przycisków i dziwnych oznaczeń.

ISO

ISO- I Sama Opanujesz, proste prawda? Tylko po co masz to opanować? I do czego jest Ci to potrzebne?
ISO to czułość z jaką matryca reaguje na światło. Jest to podstawowy parametr jaki możesz, a nawet powinnaś sama ustawić w aparacie. W dobie aparatów cyfrowych czułość możesz zmieniać nawet przy każdym zdjęciu. Pamiętam jak miałam mały analogowy aparat i już na etapie zakupu filmu musiałam podać jaką czułość filmu kupię. Oczywiście manipulowanie ISO było możliwe, ale na etapie pracy w ciemni i było to zarezerowane tylko dla tych co ją posiadali. Dziś ISO możemy dowolnie zmieniać, a jego zakres waha się mniej więcej od 100 do 1600 +

iso-125 iso_200

W jaki sposób ustawić ISO?


Im niższa czułość tym lepsza jakość zdjęcia i lepsze odzwierciedlanie kolorów. I już widzę ten błysk w Twoim oku i stwierdzenie „będę zawsze ustawiać niskie ISO, będą ładne zdjęcia”.
Otóż, nie zawsze da się ustawiamy niskie ISO, wszystko zależy od warunków w jakich będziesz fotografować. Jeśli zechcesz zrobić zdjęcie w dzień, przy dobrych warunkach Twoje ISO powinno być niskie. Przy fotografowaniu w domu ustawisz juz wyższe, a jeśli pójdziesz z dzieckiem do muzeum czy kościoła, gdzie jest mało światła wtedy Twoje ISO powinno być dużo wyższe.
Nadanie wysokiego ISO wiąże się jednak z pojawieniem na zdjęciu szumów czy ziarna. Oczywiście takie zdjęcie może jeszcze bardziej zyskać na swoim charakterze, ale musisz tego używać świadomie. Ja bardzo lubię lekko ziarniste zdjęcia, nadają one delikatny klimat jak na fotografii analogowej. Wszystko jednak musi być Twoim zamierzonym celem.

iso320 iso400
Podsumowując


Im gorsze warunki fotografowania tym wyższe ISO, ale uwaga na ziarno. Przy dobrej pogodzie używamy niskiego ISO. Aby zobrazować wam w jaki sposób ustawić odpowiednio ISO zrobiłam dla was małą ściągawkę.
Jak używać ISO
Przekazując tutaj swoją wiedzę chciałabym Cię zachęcić do świadomego fotografowania, nie bój się eksperymentować. Poszukaj gdzie w Twoim aparacie ustawia się parametr ISO i zacznij się nim  bawić. A już niebawem kolejna lekcja.

iso_1000 iso1000

You Might Also Like