Hasło kolka wywołuje u młodych mam panikę i wcale się nie dziwie. Sama przechodziłam przez kolki i wiem co to znaczy. Nieprzespane noce, przeraźliwy płacz dziecka i moja bezsilność. Zazwyczaj pojawia się około 3 tygodnia życia dziecka i może trwać do 4 miesiąca. Tak wiem brzmi strasznie, ale nie panikuj są różne metody na walkę z nią.
Oto 10 sposobów na kolkę:
1. Pamiętaj o odbijaniu
Podczas karmienia rób przerwy dziecku, aby nie jadło zbyt łapczywie i nie nałykało się powietrza. Staraj się zawsze po jedzeniu, aby dziecku się odbiło. Potrzymaj dziecko w pozycji pionowej, możesz je delikatnie popukać w plecki co ułatwi odbicie. Jeśli karmisz piersią wyklucz z diety warzywa wzdymające (kapusta, fasola, brokuł) uważaj również na truskawki, produkty mleczne, czekoladę, cytrusy, ryby i jajka.
2. Masaż brzuszka
Połóż maluszka na plecach i posmaruj swoją rękę oliwką. Zacznij masować brzuszek dziecka. Pamiętaj wykonywać ruchy zawsze zgodnie ze wskazówkami zegara i nigdy nie zmieniaj kierunku. Zacznij małymi ruchami od okolic pępka zataczając coraz większy krąg. Masaż najlepiej robić zapobiegawczo kilka razy w ciągu dnia. Nigdy nie rób masażu zaraz po jedzeniu.
Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie ciekawy daj lajka
3. Ciepła kąpiel
Jeśli Twoje dziecko lubi kąpiele jest to jedna z metod. Wykąp dziecko w ciepłej wodzie polewając jego brzuszek ciepłą wodą, delikatnie możesz masować brzuszek.
4. Połóż malucha na brzuszku
Taka pozycja najlepsza jest dla dzieci, które lubią leżeć na brzuszku. Jeśli jednak Twój szkrab złości się, połóż malucha na przedramieniu brzuszkiem do dołu. Twoja ciepła dłoń na brzuchu przyniesie dodatkową ulgę.
5. Brzuszek do brzuszka
Ta pozycja była jedną z lepszych pozycji dla moich dzieci. Leżały na brzuchu taty i ciepłe ciało taty z brzuszkiem maluszka oraz równy oddech dawały ukojenie maluszkowi.
6. Ciepła pieluszka
Pieluszkę terową przeprasować ciepłym żelazkiem lub położyć na chwilę na ciepłym kaloryferze i położyć dziecku na brzuszku. Pamiętaj, że za nim położysz ją dziecku sprawdź na swoim policzku czy nie jest za ciepła.
7. Ziołowe herbatki
Możesz zaparzyć dziecku herbatkę z kopru włoskiego, która działa rozkurczająco i wiatropędnie. Jeśli karmisz piersią sama również możesz ją pić najlepiej rano.
8. Biały szum
Często maluszkom pomaga stały jednostajny dźwięk zwany białym szumem, który przypominam im o płodowym życiu. Sama stosowałam biały szum w postaci suszarki, dźwięku okapu czy odkurzacza. Nie musisz używać tych rzeczy aby odzwierciedlić szum, możesz skorzystać z różnych aplikacji na telefon lub poszukać dźwięków w Internecie.
9. Noszenie w chuście
Bliskość, ciepło i pozycja pionowa dobrze wpływają na układ trawienny dziecka. Noś dziecko w chuście co najmniej 2 godziny dziennie.
10. Leki
Podawaj je ostateczności. Przestrzegaj dziennej dawki. Dobrze sprawdza się woda koperkowa, Espumisan, Esputicon, Infacol oraz inne leki. Przed podaniem leków zapytaj farmaceutę lub lekarza.