Intensywny katar i zatkany nos mogą bardzo utrudnić życie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na skuteczną walkę z nimi.
Mogą to być zarówno metody apteczne, jak też naturalne i domowe. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych domowych sposobów na zatkany nos.
- Przyczyny zatkanego nosa
- Nawadnianie organizmu
- Inhalacje
- Płukanie nosa solanką
Przyczyny zatkanego nosa
Jakie są przyczyny zatkanego nosa? W okresie jesienno-zimowym do najczęstszych powodów występowania tej dolegliwości należą wirusy. Ponadto do innych przyczyn zatkanego nosa należą m.in.: alergie na sierść zwierząt albo kurz, suche powietrze, dym i niektóre czynniki drażniące. W aptekach dostępne są skuteczne i popularne preparaty na zatkany nos, zazwyczaj różnego rodzaju spray’e. Należy jednak mieć na uwadze, że systematyczne i nadmierne używanie aerozoli również może skutkować trwałym zatkaniem nosa. Dlatego też nie zaleca się, aby stosować je przez okres dłuższy niż 7-10 dni. Na szczęście, poza sposobami „aptecznymi”, dostępne są również metody domowe.
Nawadnianie organizmu
W walce z zatkanym nosem bardzo pomocne jest właściwe nawodnienie organizmu. W przypadku zatkanego nosa spowodowanego przeziębieniem, zaleca się picie ok. 2 litrów (czyli ok. 8 szklanek) wody dziennie. Optymalnie nawodniony organizm lepiej upłynnia lepki śluz. Poza czystą wodą, warto również sięgnąć po herbatę miętową, która wykazuje działanie wykrztuśne.
Inhalacje
Przynoszącym znakomite efekty, domowym sposobem na zatkany nos, są również inhalacje, czyli wdychanie gorącej pary wodnej. Zabiegi tego rodzaju pomagają zwilżyć śluzówkę nosa i rozluźnić śluz. Do czystej wody warto ponadto dodać sole albo olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa, tymianek, eukaliptus, anyż, co sprawi, że inhalacja będzie szczególnie efektywna w walce z zatkanym nosem oraz katarem wywołanych przeziębieniem.
Inhalacje można wykonywać sposobem domowym lub też skorzystać z profesjonalnych, dostępnych w aptekach urządzeń. Pierwszy sposób polega na napełnieniu miski albo garnka gorącą wodą i ewentualnym dodaniu do naczynia wskazanych wcześniej olejków eterycznych. Następnie należy nachylić się nad naczyniem z ręcznikiem na głowie, tworząc swego rodzaju kokon, przez który para nie będzie uciekać na zewnątrz. W przypadku stosowania inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, należy zamknąć oczy, bowiem opary te mogą spowodować łzawienie i pieczenie gałek ocznych.
Jak już wspomniano wcześniej, inhalacje można też wykonać za pomocą inhalatorów parowych dostępnych w aptekach. Urządzenia te dostarczają parę dokładnie do nozdrzy, omijając okolice oczu.
W jaki sposób przygotować roztwór do inhalacji? Aby to zrobić, należy rozpuścić 1 gram soli kuchennej w 100 mililitrach gorącej, czystej wody. Co ważne, w przypadku dzieci oraz astmatyków nie należy wykonywać inhalacji z olejkami eterycznymi bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Ze względu na swe właściwości, olejki mogą bowiem powodować ataki astmy, a także inne problemy z oddychaniem.
Płukanie nosa solanką
Polecaną domową metodą na walkę z zatkanym nosem jest również płukanie go solanką. Aby wykonać zabieg, należy umieścić słoną, letnią wodę w nozdrzu. W przypadku nosa bardzo zatkanego, zabieg ten należy wykonać parę razy, aby poczuć, że zgromadzony śluz się rozpuszcza.
Należy również mieć na uwadze, że w przypadku długo utrzymującego się zatkanego nosa i braku efektów stosowania sposobów domowych, warto zasięgnąć pomocy lekarza. Specjalista sprawdzi, jaka jest konkretna przyczyna zatkanego nosa oraz zaleci odpowiednie postępowanie lecznicze.
No Comments