Po opanowaniu ISO pora pójść o krok dalej. Porozmawiajmy teraz o szparkach i dziurkach oraz o ich funkcjonalności. Jesteśmy matkami więc o dziurkach wiemy sporo, zgodzisz się chyba ze mną? Zaraz, zaraz czy Ty masz jakieś dziwne skojarzenia odnośnie matki i dziurki? Hmm, no nie spodziewałam się tego po Tobie! Ja myślałam o dziurach w spodniach czy rajstopach naszych dzieci. Ach!
No dobra skupmy się na fotografii i na naszej przysłonie. Aaa jeszcze nie zdążyłam Ci napisać, że dzisiejszy temat to przysłona jakoś zapętliłam się w tych dziurkach. Ok to jeśli znamy temat, możemy się w niego zagłębić tzn. pogłębić, tzn. poznać, tzn. kurczę wszystko jakoś sprowadza się do tych dziurek i zagłębiania. Ok spróbuję od początku.
Polub, każdy Twój lajk to dla mnie niezwykła nagroda.
Dzisiejszy temat to przysłona.
Przysłona
to nic jak otwór w obiektywie przez który wpada światło do naszego aparatu. Są to metalowe listki, które nachodzą się na siebie, rozszerzają się i zwężają i w ten sposób regulują ilość światła. O proszę jak ładnie mi wyszło.
A teraz wyobraź sobie piękny salon z dużym oknem- okno to Twoja przysłona. Im większe okno tym więcej wpadnie światła do Twojego salonu. Wszystko wygląda na proste, jednak jest jedno małe ALE… otóż oznaczenia przysłony nie są już takie logiczne na nasz kobiecy umysł. Mianowicie im niższa wartość przesłony tym większa dziura. Ja na początku swojej drogi z fotografią miałam z tym problem, ale i na to znalazłam sposób. Śpiewałam sobie pod nosem piosenkę Natalii Kukulskiej „im więcej Ciebie tym mniej” i tak zapamiętałam.
Nasze oko jest bardzo podobne do przysłony, gdyż też podobnie reaguje na światło. W ciągu dnia nasza źrenica jest dużo mniejsza niż wieczorem, mało tego po zmroku widzimy mniej wyraźniej i zmniejsza się głębia ostrości.
Ok wiemy już, że przysłona wpływa na ilość światła do naszego aparatu czyli na naszą ekspozycję zdjęcia. Jednak przysłona pełni również bardzo ważną funkcję głębi ostrości.
Czym jest głębia ostrości?
Jest to po prostu ostry obszar zdjęcia. Inaczej mówiąc jest to strefa przed i za fotografowanym przedmiotem na którym została ustawiona ostrość. Odpowiednie ustawienie głębi ostrości kieruje widza na konkretny szczegół naszej fotografii. Świadome użycie głębi ostrości to element kreatywnego fotografowania.
Jak używać głębi ostrości?
Jeśli chcemy sfotografować szczegół, wyizolować przedmiot czy rozmyć tło powinniśmy użyć małej głębi ostrości czyli niskiej wartości przesłony (f 2, 2.8). Natomiast jeśli naszym celem jest pokazanie zarówno pierwszego jak i drugiego planu użyjemy wtedy dużej głębi ostrości czyli wysokiej wartości przesłony (f 16) .
Jak dobierać przesłonę, aby uzyskać zadowalający efekt? To wszystko zależy od tego co chcesz sfotografować. Jeśli chcesz zrobić portret dziecka z rozmytym tłem wtedy użyj niskiej przesłony, jeśli natomiast chcesz zrobić zdjęcie pięknego krajobrazu fotkę wykonaj na wysokiej przysłonie. Zasada jest taka im mniejszy otwór przysłony, tym większa jest głębia ostrości
Na głębię ostrości wpływa również wybór obiektywu. Dziś jednak nie chcę w to zagłębiać, zrobię z tego oddzielny wpis.
Jak ustawić przysłonę?
Przysłonę możemy ustawić poprzez ustawienia manualne (M)- mam nadzieję, że po cyklu moich wpisów przestawisz się właśnie na pełen manual.
Na początek skupmy się na poznaniu samej przesłony, dlatego polecam abyś na swoim aparacie poszukała trybu półautomatycznego A lub Av. Ten tryb pozwala Ci na dokładne poznanie przesłony, bez ustawiania czasu naświetlania. Tu sama decydujesz o wartości przesłony i ustawaniach ISO, a aparat sam dopasuje czas otwarcia migawki.
Aby zrozumieć jeszcze lepiej zrozumieć głębie ostrości i nauczyć się ja ustawiać polecam wam Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości TUTAJ